Στα πλαίσια της Πρότυπης Διοίκησης, η Αυτοτελής Διεύθυνση συνεργάζεται με διάφορους φορείς ή είναι μέλος διεθνών οργανισμών:

1) με το Κέντρο Αριστείας ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου έχει υπογράψει πρωτόκολλο συνεργασίας με στόχο τη διεύρυνση της επιστημονικής, ερευνητικής, εκπαιδευτικής και άλλης συνεργασίας μεταξύ των δυο φορέων.

Η συνεργασία καλύπτει τους παρακάτω τομείς:

• Κοινές επιστημονικές, εκπαιδευτικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες
  • Συμβουλευτικές-Επιστημονικές υπηρεσίες και μελέτες
  • Κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα (Ευρωπαϊκά-Εθνικά-Διεθνή)
  • Εθελοντική εργασία φοιτητών σε εργασιακούς χώρους, όπου είναι εφικτό
  • Ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνογνωσίας σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος όπως την χρήση διαστημικών τεχνολογιών, παρατήρησης γης, συστημάτων γεωγραφικών πληροφοριών στη δασολογία.
  • Χρήση δεδομένων από το σταθμό μέτρησης κλιματικής αλλαγής.

2) Είναι μέλος του διεθνούς Οργανισμού IUFRO. Το IUFRO είναι ένα μη κερδοσκοπικό, μη κυβερνητικό διεθνές δίκτυο δασικών επιστημόνων, το οποίο προωθεί την παγκόσμια συνεργασία στην έρευνα που σχετίζεται με τα δάση και ενισχύει την κατανόηση των οικολογικών, οικονομικών και κοινωνικών πτυχών των δασών και των δέντρων. Το IUFRO είναι «το» παγκόσμιο δίκτυο συνεργασίας για την επιστήμη των δασών. Ενώνει περισσότερους από 15.000 επιστήμονες σε περίπου 650 Οργανισμούς σε περισσότερες από 125 χώρες και είναι μέλος της ICSU.